arch. Piotr Olszak

Dom na bunkrze nad Bugiem

Okolice Drohiczyna to wspaniałe widoki związane z doliną Bugu. Jest tam wiele wspaniałych zabytków budownictwa murowanego i drewnianego.

                 W latach 39-41 na tym odcinku Bugu przebiegała granica między okupantami Polski Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim. Żeby umocnić przyjaźń między bratnimi reżimami po obu stronach zaczęto budować linie umocnień. Po stronie północnej Bugu zajętej przez Rosjan powstała Linia Mołotowa.

                W roku 2010 zgłosiło się do mnie małżeństwo, posiadające działkę na zboczu doliny Bugu na której właśnie znajdował się jeden z takich bunkrów. Jest to duży dwukondygnacyjny bunkier ze stanowiskami na trzy CKM.  Z bunkra roztacza się wspaniały widok na dolinę Bugu.

                Wspólnie z Inwestorami postanowiliśmy wybudować drewniany dom częściowo na bunkrze, tak ażeby jego wnętrze połączone było z piwnicą a jego strop wykorzystać jako taras. Działanie takie wydaje się na pozór wątpliwe z punktu widzenia ochrony zabytków, ma jednak uzasadnienie w historii. Nudbudowywanie  bunkrów budynkami mieszkalnymi czy też gospodarczymi było dość typowym działaniem maskującym. Ponadto połączenie bunkra z domem zapewnia mu użytkowanie a to jest najlepsze dla zabytku. Dom, który powstał zyskał w piwnicy niebanalne wnętrza które zostaną wykorzystane między innymi jako montażownia filmowa.

                Projektując bryłę budynku starałem się pogodzić dwa przeciwstawne nurty: Surowa bryła bunkra wymuszała nowoczesne kształtowanie budynku. Ponadto piękne widoki  zmusiły nas do zrobienia bardzo dużych przeszkleń. Z drugiej zaś strony budowanie na wsi  podlaskiej czegoś co nie wypływa z lokalnych tradycji byłoby barbarzyństwem.  Dlatego też powstał budynek nietypowy próbujący pogodzić te dwie na  pozór sprzeczne tendencje.

Powierzchnia użytkowa

350 m2

Architekt

Piotr Olszak

Masz pytania odnośnie projektu?

Zadzwoń, chętnie na nie odpowiemy.

Zobacz inne projekty

+48 609 032 440
biuro@polskadrewniana.pl
Polska Drewniana © 2006 – 2024