arch. Piotr Olszak

Uroda domów drewnianych

Na początek zastanówmy się czy piękno jest dzisiaj istotnym parametrem przy wyborze domu? Patrząc na urodę domów obecnie budowanych w Polsce można by powiedzieć , że nie. Jednak jest to mylne wrażenie! Kto z nas kupi sobie brzydki motocykl , samochód, sztucer czy zegarek? Która z Pań kupi sobie brzydką torebkę , buty czy jesionkę? A przecież dom będzie nam służył dłużej niż wszystkie wymienione rzeczy! Musi więc cieszyć oczy właściciela i przechodniów! Piękno jest jednym z podstawowych elementów przy wyborze domu!

            Oczywiście to piękno różnie różni definiują, różnie odczuwają i odbierają. Niemniej dla mnie jako architekta jest oczywistym, że ono istnieje i że obiektywnie jedne przedmioty są ładniejsze od innych. Jeżeli bym zaczął w to wątpić to natychmiast powinienem zmienić zawód!

            I tu dochodzimy do sedna. Czy wybór materiału jakim jest drewno zbliża nas do ideału piękna? Czy domy drewniane  są ze swojej natury piękniejsze niż murowane?! Żeby to zrozumieć trzeba zobaczyć dwa domy wybudowane według tego samego projektu, ale ze zmienionym materiałem. Ja miałem okazję wielokrotnie robić takie porównanie. Proporcje dokładnie  te same, bryła taka sama, a dom drewniany ewidentnie ładniejszy! Takie są fakty, a z faktami się nie dyskutuje.

            Wynika to z urody samego materiału. Proszę popatrzeć na kawałek tynku, cegły wapienno – piaskowej czy betonu i co tam Państwo zobaczycie? Cegłę i tynk i nic więcej. Natomiast w kawałku drewna mamy jakiś mikrokosmos: fantastyczne niepowtarzalne struktury, w bardzo przyjemnym dla oka kolorze , bardzo przyjazne w dotyku i na dodatek pięknie pachnące.

            Dzięki swojej urodzie drewno wygrywa w przedbiegach z każdym innym materiałem. Wiele materiałów próbuje naśladować drewno: powstają betony czy plastikowe panele naśladujące drewno, gdzie im jednak do oryginału….

            Oczywiście z drewna można również wykonstruować maszkarę, jednak przy użyciu dobrego projektu prawdopodobieństwo zrobienia czegoś naprawdę pięknego przy użyciu drewna jest zdecydowanie większe niż przy użyciu innych materiałów!

Architekt Piotr Olszak

Ostatnie artykuły

+48 609 032 440
biuro@polskadrewniana.pl
Polska Drewniana © 2006 – 2024