arch. Piotr Olszak

Cena domu drewnianego

W swojej pracy często spotykam się z pytaniem jaka jest cena budynku drewnianego i czy jest ona wyższa czy niższa niż budynku murowanego?

            Zacznę od odpowiedzi na drugą część pytania: jak się ma cena budynku drewnianego do murowanego? Odpowiedź oczywiście nie jest prosta, gdyż zarówno wśród budynków drewnianych są różne rozwiązania tańsze i droższe tak i wśród murowanych jest cała gama rozwiązań. Żeby więc nie rozwłóczyć zanadto tego tekstu skupię się na domach jakie najczęściej projektuję domach z bali wiązanych na jaskółczy ogon.

            Rozwiązanie to jest oczywiście drogim rozwiązaniem, zdecydowanie bardziej pracochłonnym i materiałochłonnym niż np. budynki szkieletowe.

            W porównaniu z najtańszymi budynkami murowanymi budowanymi z jakichś tanich bloczków docieplonych styropianem i tynkowanych najtańszymi tynkami, domy z bali są oczywiście droższe, ale i bardziej trwałe! Proszę spojrzeć jak wyglądają domy tynkowane tynkiem cienkowarstwowym na styropianie po dwóch latach. Robią się szarozielone gdyż osiada na nich kurz przyciągany przez naładowany elektrostatycznie styropian i rozwijają się na tej pożywce glony. Jak będą wyglądały za kilkadziesiąt lat tego na dobrą sprawę nie wiemy gdyż ta technologia jest młoda. Mamy natomiast budynki drewniane kilkusetletnie!

            Jeśli zaś domy z bali porównamy do najbardziej trwałych domów ze ściananami trójwarstwowymi, czyli takich ze ścianą nośną, ociepleniem zazwyczaj z wełny mineralnej i ścianki osłonowej z cegły bądź kamienia, to dom z bala będzie zdecydowanie tańszy , ale mniej trwały.

            Żeby nie komplikować nie będę zajmował się innymi elementami budynku, które mogą być oczywiście różne i różnie kosztować. Przykład kosztu ścian musi tutaj wystarczyć.

            Koszt domu z bala jest więc proporcjonalny do jego trwałości. Jest tańszy od rozwiązań murowanych bardziej trwałych ale droższy od rozwiązań murowanych mało trwałych. Do zagadnień trwałości wrócę jeszcze w kolejnym tekście.

Teraz wróćmy do pierwszej części postawionego na początku pytania: Ile kosztuje dom z bali?

             Najlepiej sięgnąć do danych GUS które możemy poznać tutaj: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

Wynika z nich że koszt jednego m2 powierzchni użytkowej w budynku mieszkalnym wyniósł w 2 kwartale 2022 roku : 5020zł

            Jest to oczywiście koszt uśredniony dla budynków wielo i jednorodzinnych. Szanowni Państwo, nie łudźmy się jednak, że w domu jednorodzinnym gdzie dach przykrywa dwie kondygnacje,  podczas gdy  w budynku wielorodzinnym taki sam dach przykrywa 5 kondygnacji, koszt 1m2 będzie mniejszy niż średnia krajowa. jest to mało prawdopodobne!

            Jeżeli dodatkowo uwzględnimy ze będzie to dom z bala, a więc w technologii nie najtańszej z możliwych to tym bardziej nie możemy zakładać że nasz dom będzie tańszy niż podane przez GUS uśrednione kwoty!

Dlatego jeżeli przyjmiecie Państwo że Wasz dom będzie kosztował między 6000 a 7000zł/m2 to niewiele się pomylicie!

Architekt Piotr Olszak

Ostatnie artykuły

+48 609 032 440
biuro@polskadrewniana.pl
Polska Drewniana © 2006 – 2024